Tapety odmienią każde wnętrze!

W dzisiejszych czasach wybór tapet jest ogromny. Możemy zakupić właściwie każdy interesujący nas wzór i odmienić dzięki niemu wnętrza swojego domu, biura, sklepu czy punktu usługowego. Producenci w pełni zadbali o to, byśmy mieli do dyspozycji wiele ich rodzajów.

Tapetypapierowe dostępne są w najniższych cenach, jednak ich trwałość nie jest na najwyższym poziomie, dlatego dobrze jest umieszczać je w takich wnętrzach, gdzie nie będą narażone na zniszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład położenie ich w sypialni.

Tapety z włókna szklanego możemy śmiało zmywać i czyścić (nawet wielokrotnie), zatem z powodzeniem sprawdzą się w przedpokoju, holu czy korytarzu. Są także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Po położeniu malujemy je przeznaczonymi do tego celu farbami.

Sporym zainteresowaniem cieszą się tapety winylowe. Wiele osób stosuje je w kuchniach i łazienkach, a także w pomieszczeniach punktów usługowych. Możemy z powodzeniem je zmywać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Tapety tekstylne wprowadzają do pomieszczeń styl glamour. Są wykonane z ogromną dbałością o każdy szczegół, z wykorzystaniem takich materiałów, jak na przykład jedwab czy len. Klienci często wybierają je do pracowni czy gabinetów, by nadać tym wnętrzom oryginalny charakter.

Raufazy to specyficzny rodzaj tapet, bowiem nadają one ścianom różnego rodzaju faktury. Możemy przemalowywać je wiele razy, zmieniając charakter pomieszczenia.

Tapety welurowe lub korkowe zwykle nakłada się na jedną ze ścian we wnętrzu (lub nawet na jej fragment). Sprawiają, iż pomieszczenia nabiera niezwykłego charakteru – w zależności od wzoru możemy zdecydować się na styl minimalistyczny, vintage etc.

Tapety flizelinowe bardzo dobrze przylegają do powierzchni, jest to bowiem produkt nowej generacji. Klejem smaruje się ścianę, nie zaś powierzchnię tapety.

Znanym Polakom od lat, jednak nadal bardzo popularnym rodzajem są fototapety. Zwykle wybieramy je, aby udekorować jedną ze ścian. Idealnie sprawdzą się na przykład w pokoju dziecka (gdy widnieją na nich ulubieni bohaterowie kreskówek), sypialni czy pokoju dziennego. Ilość wzorów i kolorów do wyboru jest naprawdę imponująca, zatem każdy z powodzeniem znajdzie coś dla siebie.

Ostatnimi czasy sporą karierę robią tapety 3d, są bowiem w stanie nadal wnętrzu niezwykłego charakteru.

Zapewne wielu Czytelników zastanawia się teraz, jak prawidłowo położyć tapetę. Wszak od tego zależy, czy nasze wnętrze będzie prezentowało się zachwycająco czy też, powiedzmy, całkiem przeciętnie. Otóż na początek musimy zadbać o to, by powierzchnia ściany była gładka, wolna od wszelkich nierówności – bowiem jeśli pominiemy ten krok, tapeta nie będzie przyklejona dokładnie. W dalszej kolejności przygotowujemy sobie odpowiedni fragment (bryt) tapety, odpowiednio go odmierzając. Najlepiej jest rozpocząć ową pracę od prawej strony okna, po czym poruszać się w kierunku środka pomieszczenia. Następnie umieszczamy klej na połowie powierzchni tapety (zgodnie z zaleceniami producenta), tak samo postępując z drugą połową. Dociskając ją do ściany, uważajmy, by nie pojawiły się pęcherzyki powietrza, zagięcia czy nierówności. Aby połączenia między brytami nie były zauważalne, dociskamy je wykonanym z gumy wałkiem.

Kiedy czujemy, że samodzielne położenie tapety może być dla nas sprawą problematyczną, powierzmy ową pracę fachowcom. Wówczas zyskamy pewność, że nasze wnętrze będzie prezentowało się idealnie!