kompleksowe instalacje elektryczne
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt o nich w naszym kraju nie słyszał, obecnie zaś robią zawrotną karierę. Mowa o inteligentnych domach, czyli budynkach zaawansowanych technologicznie. W takim domu znajdziemy zintegrowany system zarządzania oraz system czujników i detektorów, które w znacznym stopniu wpływają (pozytywnie, rzecz jasna) na komfort życia jego mieszkańców.
Pierwsze próby zastosowania inteligentnych systemów poczyniono jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na terenie Stanów Zjednoczonych, z czasem przybywało pomysłów i nowych, zaawansowanych rozwiązań. Aktualnie jest to branża rozwijająca się niezwykle prężnie, stale pojawiają się nowe możliwości i udogodnienia w tym zakresie.
Na czym polega fenomen inteligentnego domu? Odpowiedź jest prosta – jego właściciel bowiem jest w stanie sterować z dowolnego miejsca:
-urządzeniami znajdującymi się w domu
-oświetleniem
-roletami i żaluzjami antywłamaniowymi
-ogrzewaniem, wentylacją oraz klimatyzacją
-sprzętem audio oraz video
Zastosowanie innowacyjnych patentów pozwala także na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa:
-ochrona przed czadem
-monitoring
-ochrona przed włamaniem
Systemy zarządzania budynkami spotykamy dziś zarówno w domach prywatnych, jak i instytucjach, biurach czy budynkach przemysłowych. Wiele elementów jest tutaj sprawnie raportowanych, kontrolowanych i monitorowanych. Wymienić warto choćby: system kontroli dostępu, system pogodowy, system magazynowania energii odnawialnej ze źródeł własnych czy sieć teleinformatyczna. Sterować całością możemy na przykład za pomocą smartfonu czy tabletu. Stosuje się też specjalne szklane panele w budynkach. Mają one za zadanie choćby planowanie oświetlanie konkretnych pomieszczeń.
Na czym polega system inteligentnego domu w praktyce? Opiszemy to na kilku przykładach:
Jeśli chodzi o system pogodowy, wyposażony on jest w czujniki. Gdy zatem zbliża się deszcz lub silny wiatr, zamyka on samoczynnie okna. Dzięki detektorom ruchu system zareaguje błyskawicznie na każdą próbę włamania, przekroczenie wyznaczonej linii czy też stłuczenie szyby okiennej. Gdy włączymy w system układy grzewcze, będziemy mogli z dowolnego miejsca sterować temperaturą w naszym mieszkaniu. Czujnik obecności włączy zaś światło w przedpokoju, gdy tylko przekroczymy jego próg.
Inteligentny dom wymaga sporych nakładów finansowych, jednak w ogromnym stopniu podnosi zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo życia mieszkańców. Generuje także oszczędności energii. Nie musimy martwić się, czy na pewno wyłączyliśmy żelazko lub zamknęliśmy okna – o wszystko bowiem zadba za nas system!