Elewacje budynków Poznań

Nie da się ukryć – elewacja budynku stanowi jego wizytówkę. Nieważne, czy mamy do czynienia z domem prywatnym, siedzibą firmy czy instytucji – należy dołożyć wszelkich starań, by owa wizytówka prezentowała się jak najlepiej.

Najistotniejszy jest w tym przypadku sposób wykończenia ścian oraz ich kolorystyka. Materiałami stosowanymi najczęściej są: cegła klinkierowa i tynk. Nierzadko ekipy remontowo – budowlane używają również różnego typu okładzin. Wspomnieć warto choćby o płytach kompozytowych, włóknocementowych, PCV oraz oblicówce drewnianej i kamieniu.

Istotne są także elementy dodatkowe, jak okna, okiennice, sokoły czy gzymsy. Pamiętajmy, by były one odpowiednio dobrane zarówno do architektury całego budynku, jak i otoczenia (w tym roślinności).

Wiele osób decyduje się na elewacje nowoczesne, nierzadko powstające na skutek połączenia minimalistycznego kamienia i surowego drewna. Nadal jednak sporą popularnością cieszą się elewacje w stylu vintage czy prowansalskim, przywołujące na myśl dawny styl budownictwa (nierzadko zagranicznego).

Jeśli chodzi o kolor elewacji, producenci przygotowali dla nas ogromny wybór. Tylko od nas zależy bowiem, czy pragniemy, aby nasz dom wyróżniał się, czy tez raczej był wkomponowany w otoczenie. Kiedy wybieramy barwę farby elewacyjnej lub tynku, dobierzmy go do koloru dachu, stolarki drzwiowej oraz okiennej, a także schodów, bram garażowych czy podestów.

Nadal najpopularniejszym w naszym kraju rozwiązaniem jest wybór elewacji w bezpiecznym, klasycznym i eleganckim kolorze białym. Pomaga także w osiągnieciu efekty świeżości i nowości. Dużym zainteresowaniem cieszą się jednak także elewacje w barwach jasnych i ciepłych – beż, karmel, kość słoniowa. Wielu Polaków decyduje się na kolor żółty – jednak gdy jest on zbyt intensywny i zbyt mocno rzuca się w oczy, efekt nie jest zadowalający.

Modną od kilku lat barwą jest także szarość. Wszak to kolor szlachetny i stylowy, znakomicie komponujący się z bielą czy drewnem okiennic. Nadal niewielu z nas decyduje się na mocne, ciemne kolory elewacji. Pamiętać należy, iż sprawdzają się one wówczas, gdy budynek stanowi prostą, jednorodną bryłę. Tego typu kolory optycznie go pomniejszają.

W internecie znajdziemy mnóstwo ciekawych propozycji na wykonanie elewacji z najróżniejszych surowców, z wykorzystaniem barw zarówno jasnych i bezpiecznych, jak i tych nietypowych. Pamiętajmy jednak o tym, by w tej kwestii zasięgnąć porady specjalistów – może się bowiem okazać, iż nasze indywidualne preferencje nijak się mają do rzeczywistości. Zadbajmy o to, by nasz dom czy budynek firmy lub przedsiębiorstwa prezentowały się imponująco dzięki fachowo wykonanej elewacji!