Adaptacja poddaszy Poznań

Wielu z nas marzy o tym, by stworzyć w swym domu poddasze idealne – jednocześnie przytulne i eleganckie, zaprojektowane z gustem, lecz także funkcjonalne. Sypialnia dla gości, pokój dziecięcy, bawialnia, dodatkowa łazienka – możliwości jest wiele. Przed rozpoczęciem prac powinniśmy jednak pamiętać o przemyśleniu kilku kwestii.

Jeśli chcemy, by nasz strych stał się odtąd poddaszem użytkowym, musimy zwrócić się do Starostwa Powiatowego o odpowiednie pozwolenie. Jego uzyskanie na szczęście nie przysparza jednak problemów.

Zwróćmy uwagę na fakt, iż średnia wysokość pomieszczeń nie powinna być mniejsza niż 220 centymetrów – tylko wtedy bowiem będą one mogły w odpowiedni sposób spełniać swoją rolę. Na wielu strychach mamy do czynienia z więźbą dachową – jeśli pragniemy ją pozostawić, by wnętrze miało rustykalny klimat, zastanówmy się, czy nie będzie konieczne podniesienie dachu (to jednak zwiększa niestety koszty remontu).

Wszelkie prace związane z adaptacją poddasza muszą być odpowiednio rozplanowane, dlatego warto zaangażować do tego sprawdzoną firmę. Gdy nad całością czuwa inspektor nadzoru, zyskujemy pewność, iż wszystkie czynności wykonywane są należycie.

Na początek warto zająć się doprowadzeniem instalacji na powierzchnię stropu, następnie wyrównujemy jego powierzchnię. Nie zapominajmy również o tym, jak istotną kwestią jest wentylacja – zadbajmy więc o stworzenie dodatkowych kanałów wentylacyjnych. W dalszej kolejności specjaliści powinni zająć się wstawieniem okien. Dla przykładu – jeżeli nasze poddasze ma około 60-65 metrów kwadratowych, powinny się tam znaleźć dwa zwykłe okna oraz cztery okna dachowe. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym przypadku modele uchylno – obrotowe. Musimy liczyć się także z zakupem wyłazu dachowego.

Warto pamiętać także o tym, by w sprawdzić należycie stan dachu – może bowiem okazać się, iż konieczna będzie wymiana części jego pokrycia. Jeżeli nie posiadamy izolacji przeciwwilgociowej, przychodzi właśnie czas, by ją ułożyć. Zadbać też należy o docieplenie dachu – nie zapominajmy jednak o tym, że to specjaliści powinni ocenić, czy krokwie będą w stanie udźwignąć tego typu obciążenie. Możemy zdecydować się na ocieplenie jednowarstwowe lub dwuwarstwowe.

W dalszej kolejności przychodzi czas na wykonanie konstrukcji sufitu podwieszanego (jeśli na taki się zdecydujemy) oraz ścianek działowych. Kolejny etap polega na rozprowadzenie we wnętrzu pomieszczenia instalacji oraz rozłożenie reszty ocieplenia.

Jaka podłoga najlepiej sprawdzi się na poddaszu? Specjaliści podkreślają, iż wyborem niedrogim, lecz niezwykle funkcjonalnym i wygodnym, będą panele podłogowe. Końcowe etapy prac to zamontowanie sufitu oraz ścian działowych oraz prace wykończeniowe.

Adaptacja dachu nie jest remontem prostym czy krótkotrwałym, jednak przynosi nadspodziewanie dobre efekty. Zyskujemy bowiem nową przestrzeń użytkową, zatem mamy możliwość urządzenia sobie pracowni, sypialni czy dodatkowego pokoju wypoczynkowego.